Ekonomi

ABD bankalarının kârı ikinci çeyrekte yüzde 11,3 azaldı

FDIC tarafından yapılan açıklamada, sigortalı 4 bin 645 ticari banka ve tasarruf kuruluşunun kârının yılın ikinci çeyreğinde 70,8 milyar dolar olarak hesaplandığı kaydedildi.

Açıklamada, bankaların kârının ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 11,3 oranında azaldığına dikkat çekilirken, net kârın ise alımlar hariç bir önceki çeyreğe göre kabaca aynı seviyede kaldığı belirtildi. 3 banka iflas etti

Ülkede bankacılık sektörünün karı, ayarlamalarla ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 5,7 arttı.

Açıklamada sözlerine yer verilen FDIC Lideri Martin Gruenberg, yılın başında yaşanan gerilim dönemine rağmen bankacılık şubesinin dayanıklılığını sürdürdüğünü vurgulayarak, ikinci çeyrekte temel bankacılık segmenti göstergelerinin olumlu olduğunu belirtti.

Net kârın geçmiş ölçümlere göre yüksek kaldığını belirten Gruenberg, şubenin iyi bir sermaye yapısına sahip olmaya devam ettiğini vurguladı.

Bankacılık bölümünün hâlâ enflasyonun, artan faiz oranlarının ve jeopolitik belirsizliklerin etkilerinden kaynaklanan önemli zorluklarla karşı karşıya olduğunu kaydeden Gruenberg, bu risklerin FDIC’nin denetleyici dikkatinde olmaya devam edeceğini ekledi.

besni-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu